Ptejte se mě na co chcete…

…odpovím vám, na co chci já – to bylo ve své době jedno z velmi oblíbených vystoupení pana Donutila.

Málokdo však ví, že prostřednictvím internetu můžeme položit jakýkoliv dotaz a získat zdarma velmi fundovanou a vyčerpávající odpověď od odborníků v daném oboru.

Například na otázku: „…zajímalo by mě, jakou látkou je způsobena 'ořechová vůně' např. u indianské rýže (Zizania aquatica), čerstvé špaldy a zdali je to tou samou látkou jaká je v ořechu. Mohli byste mi poradit nebo doporučit kde se mám zeptat?“, obdržel tazatel odpověď:

 

„Klíčovou složkou „oříškové“ vůně jsou enantiomery (optické izomery, což jsou sloučeniny stejného chemického složení, liší se Pokies však prostorovým uspořádáním molekuly…“ – zájemci nechť otevřou příslušný dotaz na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste .

Jak je možné, že v době, kdy jen za zaklepání u lékaře zaplatíme 30Kč a za pozdrav u právníka dáme stokorunu, existuje taková nesporně užitečná služba?

Důvodem je zákon, který ukládá knihovní službě nejen šířit informace sítí veřejných knihoven a přípojných bodů k internetu, ale i zodpovídat odborné dotazy.

 

Pokud tedy chcete pomoci při hledání odpovědi na nějakou zapeklitou otázku, navštivte portál

http://www.ptejteseknihovny.cz/

případně rovnou zadejte dotaz na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu .


PS: nezkoušejte se ale ptát, kam se poděly klíče, které už dva dny hledáte. I vševědoucí knihovníci odpovědi na některé otázky neznají.

Novinky na email

Přihlášení